Przejdź do treści

Co trzeba wiedzieć o czarterze jachtu?

czarter jachtu

Jachty kojarzą się większości osób z czymś luksusowym i ekskluzywnym, natomiast Hiszpania budzi skojarzenia z pięknym, gorącym klimatem, jak i słońcem o każdej porze roku. Nic więc dziwnego, że czartery jachtów na hiszpańskich wodach mają tylu zwolenników. Jednak zanim wybierze się czarter to trzeba zastanowić się nad tym, co jest najważniejsze, czym kierować się przy wyborze właściwej opcji na wakacje.

Profesjonalnie przygotowany czarter

 czarter jachtuPierwsza kwestia to decyzja czy wybieramy czarter z załogą czy bez. Opcja pierwsza jest dobra dla osób, które wcześniej nie żeglowały, a jednocześnie nie chcą się wybierać na rejs razem z kilkunastoma innymi, obcymi osobami. Wyczarterować jacht możemy dla siebie i dla rodziny, dzięki czemu na łodzi nie będzie ścisku. Załoga zadba o to, by wszyscy byli bezpieczni na każdym etapie rejsu, zajmie się obsługą jachtu oraz jego sterowaniem. To najczęściej nieco droższa opcja, bo trzeba opłacić nie tylko sam wynajem, ale także pomoc załogi. Opcja druga to propozycja dla osób, które mają patent żeglarski, ale nie posiadają własnej łodzi. Wiedzą oni jak sterować jachtem, więc nie potrzebują pomocy załogi. Druga kwestia to wybór miejsca na czarter. Profesjonalny czarter jachtu w Hiszpanii czy Chorwacji jest polecany dla początkujących. Na Balearach czy na chorwackich wyspach nie ma silnych prądów czy wiatrów, za to pogoda jest wspaniała, idealna do żeglowania.

 czarter jachtuBardziej doświadczeni żeglarze mogą wybrać się w dalsze eskapady, na przykład w rejs po Karaibach, czy innych egzotycznych wyspach. Przed wyborem miejsca trzeba też wziąć pod uwagę pogodę i to nie tylko tą na najbliższe dni. Na przykład na pewnych terenach mogą występować wiosną silne przypływy i odpływy, czy też latem wiać silniejsze wiatry niż zwykle. Trzeba to wiedzieć, by nie planować urlopu w porze monsunowej, czy sztormowej, w zależności od wybranego przez nas miejsca. Kolejna kwestia to wybór samego jachtu. Musi on mieścić odpowiednią ilość osób, mieć kuchnię i łazienkę, a także wygodne kajuty. W końcu wypoczynek pod żaglami powinien być komfortowy i atrakcyjny, a nie wiązać się z niedogodnościami i spaniem na niewygodnych łóżkach w ciasnych kabinach.

Kończąc rozważania, czarter jachtu to wspaniała oferta dla wszystkich, którzy chcą aktywnie i nietypowo spędzić swój urlop. Bez względu na to czy wybierze się czarter małego jachtu na majówkę we dwoje, czy czarter z załogą na rodzinny rejs po Chorwacji to każda opcja jest warta rozważenia. Każdy armator na pewno zapewni ciekawe opcje czarterowe na trasach europejskich i egzotycznych.