Czym jest pałka teleskopowa?

pałka teleskopowa

W wielu kryzysowych sytuacjach ochrona życia swojego lub bliskich osób jest kwestią priorytetową. Niekiedy gołe pięści nie wystarczą, a w odparciu ataku bardziej przydatne jest użycie specjalnego narzędzia. Jednym z najbardziej popularnych jest między innymi pałka teleskopowa. Już samo posiadanie jej przy sobie może zwiększyć poczucie bezpieczeństwa, a czasami wystarczy samo jej wyciągnięcie, żeby napastnik uciekł.

Zastosowanie pałki teleskopowej

hartowana pałka teleskopowaZ uwagi na niedokładnie brzmiące przepisy prawne wiele osób obawia się zakupić taki przedmiot, jednak według wielu opinii specjalistów pałka teleskopowa nie podlega pod Ustawę o Broni oraz Amunicji. Nie posiada ona zakończeń z ciężkich metali, a w jej wnętrzu nie znajduję się specjalny wkład, dlatego też nie jest ona bardzo niebezpieczna dla zdrowia i życia człowieka, co oznacza, że można ją mieć na wyposażeniu bez konieczności otrzymania pozwolenia. Zaślepka, która znajduję się na jej końcu przede wszystkim ma chronić pałkę przed zniszczeniem w momencie jej składania. Hartowana pałka teleskopowa jest przedmiotem sztywnym, a dzięki swojej budowie i zastosowanym systemom bardzo łatwo i poręcznie jest ją złożyć – w takim stanie jej długość wynosi od piętnastu do dwudziestu centymetrów.

pałka teleskopowaNarzędzie to po rozłożeniu zwiększa zasięg ruchów ręki od czterdziestu do siedemdziesięciu centymetrów. Ułatwia to przede wszystkim zachowanie większego dystansu między agresywnym napastnikiem – będzie mu zdecydowanie ciężej podejść bliżej w celu wykonania ataku czy też dosięgnięcia gołymi rękami. Z uwagi na niewielki rozmiary po złożeniu można swobodnie schować ją w specjalnym etui przyczepionym w okolicy biodra, wsadzić za sprzączkę paska lub ukryć w głębokiej kieszeni spodni. Proces składania polega na prostopadłym uderzeniu końcówką wyposażoną w twardą zaślepkę, dzięki czemu wszystkie segmenty chowają się. Na samym początku może przysparzać to nieco problemu, dlatego tak ważne jest, aby wykonywać ćwiczenia i dojść do wprawy.

Pałka teleskopowa jest przedmiotem, który nadal wzbudza wiele kontrowersji, jednakże nie ma żadnych przeciwwskazań do jej posiadania. Oprócz obrony może okazać się ona przydatna w skrajnych sytuacjach na przykład w momencie, kiedy trzeba wybić szybę w samochodzie podczas wypadku samochodowego lub gdy pojazd zajmie się ogniem. Po nabyciu pałki warto zapisać się na odpowiednie zajęcia z samoobrony, aby dokładnie poznać jej zastosowanie oraz zaznajomić się z technikami przekazywanymi przez instruktorów.