Przejdź do treści

Jakie zwierzęta można spotkać w Ojcowie?

Ojców jest bardzo znaną miejscowością w Polsce. Przede wszystkim ze względu na Ojcowski Park Narodowy. Znajduje się tam bardzo dużo zabytków i przede wszystkim szlaków, dzięki którym można podziwiać wszystkie stare zabudowania i być blisko przyrody. Wiele osób decyduje się na spędzanie tam wakacji. 

Świat zwierząt w Ojcowskim Parku Narodowym

Jest tyle miejsc, które można zobaczyć, że bez problemu spędzi się tam cały tydzień. Co więcej, zobaczy się atrakcje w Ojcowie, które otwarte są zazwyczaj przez cały rok dla turystów. Oczywiście kontakt z przyrodą również jest ważny, ale będąc na terenach Parku Narodowego można zaobserwować również zwierzęta, które tam mieszkają. Najbardziej charakterystyczne ssaki, dla których tamte tereny są domem, to nietoperze. Naukowcy zbadali, że znajduje się tam aż 17 gatunków tych niesamowitych stworzeń. Najczęściej można spotkać je w jaskiniach w czasie ich hibernacji. Warto wspomnieć o tym, że sylwetka nietoperza umieszczona jest w godle Parku. Jednak oprócz tych ssaków bardzo łatwo spotkać tam również sarny, dziki, czy rysie. Trzeba być bardzo uważnym, by z kolei zauważyć borsuki, tchórze, czy kuny leśne. Wędrując szlakami Ojcowskiego Parku Narodowego można spotkać szaraki, wiewiórki, a nawet myszy polne i nornicę rudą. Co ciekawe w 1905 roku z Ameryki Północnej do Czech sprowadzono piżmaka dla celów hodowlanych, który dwadzieścia lat później przedostał się do Polski i dzisiaj można podziwiać go właśnie na tych terenach.

To nie jedyne zwierzęta, które przywędrowały do Parku. W 1985 roku zdecydowano się sprowadzić bobry z Pojezierza Suwalskiego. Przez lata udało im się przystosować do nowych warunków, jednak z czasem zaczęły się przesiedlać i ostatecznie opuściły ten teren. Jednak obecnie podaje się, że w Ojcowskim Parku Narodowym szczęśliwie żyje jedna rodzina bobrów. W tak zalesionym miejscu nie sposób jest pominąć ptaki, które z pewnością nie raz zadziwiają turystów. Udało się ustalić, że znajduje się tam około sto dwadzieścia gatunków tych niesamowitych zwierząt, z czego dziewięćdziesiąt cztery to ptaki lęgowe. Oczywiście występują tu także drapieżniki. Dobrze wszystkim znane jastrzębie, myszołowy, krogulce, czy sokoły. Czasami, jeśli się ma szczęście, można zauważyć kobozy i trzmielojady. Z kolei w nocy grasuje tam sowa uszata i puszczyk. Z bardziej popularnych gatunków można wyróżnić bociana czarnego, turkawkę, grzywacza, drozda, kosa, ziębę, czy wilgę.

W Ojcowskim Parku Narodowym można spotkać wiele zwierząt. Wędrują one po całej okolicy. Jednak trzeba być bardzo uważnym, by zrobić im zdjęcie, czy chociaż na nie popatrzeć, na pewno warto dobrze się rozglądać i nie hałasować.