Przejdź do treści

Malownicza Kudowa Zdrój okiem turysty

atrakcje turystyczne

W samym sercu Kotliny Kłodzkiej tuż przy granicy z Czechami mieści się niewielka, urokliwa miejscowość- Kudowa Zdrój, która cieszy się sympatią turystów oraz kuracjuszy odwiedzających miejscowe sanatorium w każdym sezonie. Zapierająca dech w piersiach kaskadowa rzeźba terenu umożliwiła wytyczenie malowniczych tras na długie, górskie wędrówki oraz ścieżek rowerowych czy narciarskich.

Atrakcje na wycieczkach

atrakcje turystyczneŁagodne wzniesienia Gór Stołowych, w których mieści się to nieduże miasteczko to doskonały wybór dla każdego, kto planuje swoją pierwszą górską wyprawę. Każdy, kogo interesują atrakcje turystyczne w Kudowie Zdroju nie może zapomnieć o tym, aby w harmonogramie wycieczki uwzględnić zdobycie położonego nieopodal szczytu góry Iglicznej (845 m n. p. m.), na który prowadzi czerwony szlak. Na wzniesieniu znajduje się jedno z najpiękniejszych w Polsce obiektów architektury sakralnej- Sanktuarium Matki Boskiej Śnieżnej. Podczas wyjazdu do Kotliny Kłodzkiej nie sposób również pominąć wycieczki do Błędnych Skałek oraz Skalnego Miasta. Na trasie warto także uwzględnić znajdujące się w Kudowie Muzeum Zabawek, gdzie podczas wizyty przeniesiemy się do magicznej krainy na spotkanie z postaciami z bajek takimi jak Miś Uszatek. Jest to największa w Polsce kolekcja eksponatów, licząca blisko 5 tysięcy zabawek. Po pełnym wrażeń dniu i wędrówek po górskich szlakach nie zapomnijmy o jednej z największych atrakcji na terenie Ziemi Kłodzkiej jaką jest uzdrowisko, w którym znajduje się pięknie zaprojektowana pijalnia wód mineralnych z patio wypełnionym egzotyczną roślinnością, która zachwyci każdego, nawet najbardziej wymagającego fana botaniki.

atrakcje turystyczneWarto również wspomnieć, że w kompleksie sanatorium znajduje się także teatr, w którym często organizowane są wszelakie eventy kulturowe oraz wystawiane spektakle. Na terenie ośrodka funkcjonuje także SPA, sauna oraz centrum odnowy biologicznej, które pozwoli nam się zrelaksować po dniu trekkingu. Górska wyprawa byłaby jednak niepełna, gdyby nie wizyta w miejscowych restauracjach, serwujących lokalne specjalności takie jak kwaśnica, pierogi, oscypki, piwa regionalne oraz wiele innych potraw. W trakcie pobytu w sercu województwa dolnośląskiego spróbujmy znaleźć także czas na wycieczkę do drugiej zimowej stolicy Polski jaką jest położony około 15km dalej Zieleniec do którego prowadzi zawiła droga Stu Zakrętów, pobliskie zabytkowe sanktuarium w Wambierzycach czy Kaplicę Czaszek.

Lokalne biura turystyczne na terenie Kudowy oferują także możliwość skorzystania z jednodniowych wycieczek na teren stolicy Czech wraz ze zwiedzaniem, co pozwoli nam przenieść się w rejony tajemniczej Złotej Uliczki śladami alchemików czy podziwiać zabytkowe budowle śladami Króla Karola.