Przejdź do treści

Wakacje w Chochołowie

  • przez

Miejscowość Chochołów jest niedużą mieściną leżącą w województwie małopolskim, tuż przy granicy polsko-słowackiej. Miejsce to staje się coraz częściej odwiedzane przez turystów, ze względu na znajdujące się tu Termy Chochołowskie – największy z takich kompleksów basenowych w całej Polsce. 

Najlepsze noclegi w Chochołowie

noclegiOdwiedzając Chochołów, obowiązkowym punktem wycieczki jest spacer Doliną Chochołowską, z której odchodzi także wiele szlaków prowadzących w wyższe partie gór. Porośnięte zielenią tereny i ośnieżone szczyty górskie na horyzoncie co roku zachwycają tysiące podróżników. Znajdująca się nieopodal Dolina Kościeliska także jest często odwiedzana przed gości Chochołowa. Wycieczkę urozmaicają liczne jaskinie znajdujące się po drodze, w tym Jaskinia Mroźna, Raptawicka, Obłazkowa i Mylna. Po drodze można także odwiedzić Wąwóz Kraków, a w nim Smoczą Jamę. Preferujący wspinaczkę po wyższych partiach gór mogą wybrać się na Czerwone Wierchy oraz Ornak. Noclegi koło Chochołowa pozwalają na bezproblemowe dotarcie do najważniejszych atrakcji, jakie oferuje podhalańska część Polski, a dojazd do samego Zakopanego zajmuje zalewie 30 minut. W Zakopanem można odwiedzić słynne Krupówki, Gubałówkę, wybrać się na Kasprowy Wierch lub wspiąć się na Giewont. Liczne atrakcje przyciągają tu co roku tysiące turystów. W samej miejscowości Chochołów można podziwiać tradycyjne góralskie chaty, których jest tu zdecydowanie więcej niż w turystycznym Zakopanem.

noclegi ChochołówZe względu na to, że zabudowę miasta tworzą wyłącznie stuletnie góralskie chaty zbudowane z bali, miejscowość ta nazywana jest żywym skansenem. Mieszkańcy Chochołowa zasłynęli z udziału w zbrojnym Powstaniu Chochołowskim w 1846 roku. Na ich cześć, w celu upamiętnienia tych wydarzeń powstało Muzeum Powstania Chochołowskiego. Można w nim także zobaczyć, jak wyposażona była tradycyjna chata góralska i w jakich warunkach żyli przodkowie obecnych mieszkańców. W Chochołowie można znaleźć także restaurację serwującą dania kuchni regionalnej, a wiele prywatnych kwater oferuje możliwość wykupienia wyżywienia. Termy Chochołowskie także są ciekawą atrakcją okolicy. Jest to największy kompleks basenów tego typu na Podhalu i w całej Polsce. Tatry to najczęściej odwiedzane góry w Polsce.

Nic więc dziwnego, że to właśnie tutaj powstaje najwięcej atrakcji, a Zakopane jest tak popularne. Piękne szlaki turystyczne i liczne muzea pielęgnowane są przez mieszkańców okolicznych miasteczek, podczas gdy pozostali sprzedają na targowiskach własnoręcznie tworzone ozdoby i dziergane swetry.